Kontrola rodzicielska

Bezpieczny Internet dla dzieci
Dziecko bezpieczne w Internecie

Największym nieszczęściem programów do kontroli rodzicielskiej jest niedostosowanie opcji i interfejsu dla mniej zaawansowanych użytkowników. Administratorami i głównymi użytkownikami tych narzędzi są najczęściej rodzice, którzy nie znają się na specyfice oprogramowania, zaś komunikaty i opcje konfiguracji są dla nich niezrozumiałe. W ten sposób powstają potwory bezpiecznego przeglądania Internetu, które zablokują stronę Onet.pl, ale pozwolą na swobodne przeglądanie innej z galerią zdjęć gwiazd w bikini. Dziesiątki razy widziałem nieskuteczność funkcji kontroli rodzicielskiej w przypadku stron pornograficznych, przez zły dobór słów kluczowych, złą konfigurację listy domen i tak dalej. A przecież nie o to tutaj chodzi.

Mój prawie 5-letni syn korzysta z Internetu w sposób kontrolowany, za pomocą aplikacji YouTube for Kids (tablet) i YouTube (Google Chromecast i TV Smart) – a mimo to zdarza się, że trafia na treści niewłaściwe. Dlatego tak istotne jest nie ufanie oprogramowaniu w 100%, gdyż często twórcy materiałów próbują ograniczenia oszukać, tak samo reklamodawcy niejednokrotnie omijają dość skuteczny system.

Jakie rady dla rodziców?

  • Zainstaluj aplikację YouTube for Kids i poświęć chwilę na jej pełną konfigurację.
  • Utwórz dla dziecka kontrolowane przez Ciebie konto dla dzieci (większość usługodawców np. Google to umożliwia).
  • Sprawdzaj historię przeglądania z poziomu konta rodzica i dowiedz się, co ogląda Twoje dziecko. Blokuj materiały niewłaściwe, przejrzyj sugestie i subskrybuj kanały (lub stwórz listę ulubionych), które oceniasz jako wartościowe – algorytm trzeba „nauczyć”. To przyniesie z czasem upragniony efekt i zwiększy skuteczność.
  • Wyjaśnij dlaczego dziecko może coś oglądać, a innego już nie – zakazywanie bez wyjaśnień to błąd, tylko zachęca dziecko do sprawdzenia dlaczego.
  • Pamiętaj, że dziecko podczas korzystania z Internetu zamyka się w bańce tematycznej (podobnie jak dorośli), pomóż mu znaleźć nowe i ciekawe treści, rozszerzyć zainteresowania. Niech nie sądzi, że YouTube to tylko Minecraft.
  • Uzupełniaj listę domen blokowanych i zaufanych, możesz korzystać z gotowych list (udostępnianie przez innych rodziców lub sugerowane przez dostawców oprogramowania/serwisu/wtyczki przeglądarki).
  • Sprawdzaj skuteczność ustawień samemu przeglądając Sieć z konta dziecka.
  • Obecnie optymalizacja multimediów w domu jest łatwo dostępna i tania – zapytaj specjalistę, pomoże Ci skonfigurować urządzenia tak, by korzystanie z nich było wygodne dla wszystkich domowników. Chromecast, jedno konto domowe, współdzielenie ekranów, obsługa głosowa dla dzieci itd. – z pewnością jest coś, o czym nawet nie wiesz.
  • Nie zostawiaj dziecko same z Internetem bez zabezpieczeń, nawet tych podstawowych.
  • Sprawdź czy urządzenia (modem, router) nie mają dodatkowych opcji zabezpieczających przeglądanie Internetu.

Doskonale zdaję sobie sprawę, że dla wielu rodziców powyższe może okazać się przeszkodą nie do przejścia. Dlatego polecam pomoc specjalistów lub innych rodziców, którzy wiedzą jak.